top of page

Nedir Bu Gitar?

Gitar çok telden oluşan hem yatay hem de dikey olarak çok seslilik elde edilen ve tellerine/gövdesine ve ses iletim şekline göre farklı çeşitlere ayrılan telli bir enstrümandır.  Piyano aksine sesler sadece bir boyutta değil de iki farklı boyutta ilerlemektedir. Gitar çeşitleri: Klasik Gitar: Türkçe lügatına klasik gitar olarak geçmiş fakat yabancı ülkelerde daha çok naylon telli gitar anlamına gelecek şekilde (nylon guitar) ifade edilen gitardır. Türkçe'ye bu şekilde geçme nedeni klasik müzikte kullanılan gitar türü olmasındandır. Bunun nedeni de akraba olduğu çelik telli gitarlardan daha yumuşak bir sese sahip olmasındandır. Gövde ve sapı ağaçtan yapılır. Akustik Gitar: Klasik gitardan en büyük farkı tellerinin naylon olmamasıdır ve bundan kaynaklı önemli bir ses farkı vardır. Vücut şekli klasik gitara benzer fakat sap kısmı klasik gitardan daha incedir.

brown-acoustic-guitar-2021348.jpg

Peki Elektrik Gitar Tam Olarak Ne Oluyor?

jacek-dylag-71k2FbrLMjA-unsplash.jpg

Elektrik gitar denince akla hemen 6 telli üzerinde sololar atılan enstrüman gelse de aslında bu ailenin de birçok üyesi vardır. Elektrik gitar tanımı ses iletimini ahşapın akustiğinden değil de gitarın üzerindeki ses alıcılarından (manyetik) gerçekleştiren gitarlardır. Bu yüzden Bass gitar dediğimiz ve manyetikleri olan gitarlar da bu kategoriye girer. Bass gitarlar genellikle 4 tellidir fakat bunun yanında bazı müzik tarzlarında 5 hatta 6 telli bas gitarların da kullanıldığını görürüz. Telleri daha kalındır (çıkan sesin bassının daha yüksek olması için) fakat nota değerleri normal elektrik gitarlarla aynıdır. Örneğin 6 Telli bir elektro gitarın en üst 4 teli bir bas gitarın nota değeriyle aynıdır. Gelelim bizim asıl derdimiz olan elektrik gitara. Aklınıza gelebilecek her türlü çeşitte ve soundda olan bu gitarlar bana kalırsa gitar ailesinin en renkli elemanlarıdır. Özellikle rock müziğin 60'lı yıllar sonrasındaki gelişimiyle birlikte elektrik gitarlara olan ilgi de dünya genelinde ivmeli bir şekilde artmıştır. Genel olarak belli bir yapısı vardır fakat bu yapının bile dışına çıkan elektrik gitarların da artık piyasada olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gitar fotoğrafı üzernde gitar hakkında bilgiler ver sap-gövde-manyetikler-headstock-burgular-ton ve vol kontrolleri.

Gitarlar Neye Göre Çeşitlerine Ayrılır?

Elektrik gitarların en gözle farkedilecek yanları vücut şekilleridir. Artık ikonik hale gelen ve belli sesleri temsil eden vücut şekilleri olsa da bu konuda kesin bir standart olduğu söylenemez. Les Paul Kasa foto- Strat kasa foto- Tele kasa foto- V kasa foto- explorer kasa foto- SG kasa foto . Bunun yanında en sık kıllanılan 6 telli elektrik gitarlar olsa da 7-8 hatta 9 ve daha fazlasına sahip elektrik gitarlar da vardır. Burdaki temel prensip üst tele ekleme yaparak devam etmektir. Sesteki farkın en önemli nedeni manyetiklerdir. Manyetikler öncelikle ses iletim yöntemine göre aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Pasif manyetikler de Single Coil ve Humbucker manyetikler olarak ikiye ayrılır. Ses örnekleri videoları. Genellikle 3 farklı manyetik koyma yeri vardır köprü-sap-ortası kimisinde her üçünde de manyetik varken kiminde sadece bir kısımda vardır. Köprü çeşitleri, bir çok farklı elektro gitar körü çeşidi vardır sabit köprüler tele/strat/gibson köprüleri sabit olmayan floyd rose sistemleri. Farklı ağaçlar vardır vardır sap üzerindeki perdeler bile gitarlara özeldir farklı boyut ve çeşitlerde vardır.

bottom of page